• Čo by mal vedieť budúci prvák

• Milý prváčik, milá prváčka,

ak chceš- Vyskúšaj sa (klikni). Mamka s ockom ti pomôžu :)

Milí rodičia budúcich prvákov!

Čaká vás nová skúsenosť -  vaše dieťa začne byť aj žiakom 😊.

Pre čo najlepšie zvládnutie tohto obdobia je dobré, aby ste vnímali určité znaky vo vývine a celkovom rozpoložení vášho dieťaťa, ktoré by vám mohli uľahčiť toto krásne, ale zároveň niekedy náročné obdobie. Preto sme pripravili niektoré jednoduché charakteristiky vo vývine dieťaťa, ktoré sa z odborného hľadiska považujú za potrebné pre úspešné zaškolenie:

Je pre dieťa dobré, aby bolo po stránke telesnej, emocionálnej a sociálnej zrelé a pripravené zvládať nároky vyučovania v škole.

Našim cieľom je, aby sa deti v škole nielen učili, ale aj cítili dobre a zažívali úspech a prijatie.

„5 P“ budúceho prváka

1.  Pripravený  komunikovať- jazyk, reč a poznanie:

• pri spontánnom rečovom prejave hovoriť gramaticky správne (pri chybách vo výslovnosti je dobré vyhľadať logopéda ešte pred nástupom do školy)
          • hovoriť o svojich zážitkoch, pocitoch a prianiach;
          • vysvetliť, čo znamenajú niektoré slová (napríklad: žaba, kabát, auto), vie vystihnúť charakteristickú vlastnosť, či funkciu slova;
          • porozprávať krátku, známu rozprávku s udržaním dejovej línie a taktiež zoradiť obrázky (3 – 4) podľa deja rozprávky;
          • naspamäť poznať básničku, pesničku, riekanku a pod.;
          • povedať svoje meno, mená súrodencov, rodičov, kamarátov, adresu;
          • tvoriť nadradené pojmy, kategórie (napr.: hruška, jablko, slivka je ovocie);
          • tvoriť protiklady slov (napr.: malý – veľký, teplý – studený,…);
          • pochopiť a zrealizovať pokyny (napríklad: „Vezmi si modrú pastelku a nakresli kruh do stredu papiera“).

2. Pripravený počúvať- sluchové vnímanie:

• určiť, či sa 2 slová rýmujú alebo nie;
          • rozlíšiť dvojice slov, či sú rovnaké alebo nie (hrady-brady, sud-sad, pije-bije,…)
          • zopakovať vetu zloženú z piatich slov alebo zapamätať si štyri nesúvisiace slová.

3. Pripravený pozorovať- zrakové vnímanie:

• v rade obrázkov odlíšiť, ktorý obrázok je iný, ak sa líšia v detaile
          • nájsť zhodné obrázky;
          • doplniť chýbajúcu časť v obrázku;
          • poskladať obrázok z niekoľkých častí - puzzle
          • zo 6 obrázkov aspoň 3 si zapamätať.

4. Pripravený počítať- matematické predstavy:

• rozlíšiť viac, menej, rovnako pri rôznej veľkosti a usporiadaní prvkov;
          • určiť množstvo o jedno viac alebo menej;
          • rozdeliť predmety podľa: farby, veľkosti, tvaru;
          • zoradiť 5 prvkov podľa veľkosti od najmenšieho po najväčší a naopak;
          • rozlišovať pojmy: malý-stredný-veľký, vysoký-vyšší-najvyšší, málo-menej-najmenej;
          • poznať a pomenovať kruh, trojuholník, štvorec a obdĺžnik.

5. Pripravený písať- motorika, grafomotorika:

• udržať rovnováhu, poskakovať na jednej nohe, chytať a hádzať loptu;
          • uvoľniť ruku pri kreslení, správne držať ceruzku;
          • nakresliť: postavu, vlnovku, šikmú čiaru, „zuby“, horný a dolný oblúk;
          • prekresliť podľa predlohy kruh, trojuholník a štvorec a pod.

Jedným z najpodstatnejších predpokladov dieťaťa na zvládnutie školy však je sociálna a emocionálna zrelosť, ktorú niekedy ako rodičia nedokážete odhadnúť, pretože sa prejavuje hlavne v skupine detí a pri záťažových situáciách, ktorým sú deti vystavené v novom a cudzom prostredí. Je preto dobré odsledovať, či je dieťa:

1. schopné podeliť sa, spolupracovať, komunikovať a dodržiavať jednoduché pravidlá
          2. reagovať na pokyny autority
          3. byť trpezlivý, počkať, až na neho príde rad
          4. rozlišovať medzi hrou a úlohami
          5. zhodnotiť pod vedením dospelého následky vlastného správania v jednoduchých situáciách
          6. ovládať sebaobslužné zručnosti (obliekanie, stolovanie, hygienické návyky)
          7. byť emocionálne pripravené na školskú záťaž – nie príliš plačlivé alebo hravé, či naopak neposedné až rušivé