• História školy

• Prvá  zmienka o škole v Smolníku je z roku 1744, kedy Mária Terézia zriadila na výchovu domácich  banských  odborníkov banícku školu. Do roku 1926 sa v Smolníku vyučovalo iba v nemeckom jazyku. Slovenská menšina si vymohla založenie Štátnej slovenskej ľudovej školy, ktorá bola zriadená 14. októbra 1926, kedy nastúpil prvý slovenský učiteľ v obci Jozef Vavra.

28. októbra 1936 v rámci výročia vzniku Československa bola zriadená Štátna meštianska škola s vyučovacím jazykom slovenským. Nakoľko v tomto období bola v Smolníku i nemecká škola.

Po oslobodení Smolníka, 23. januára 1945, dostala slovenská škola budovu nemeckej ľudovej školy. Vyučovanie sa začalo 4. apríla 1945. Vyučovalo sa v štyroch budovách - na farskom úrade, v kinosále, v súkromnom dome a 4 triedy v budove bývalej nemeckej školy.

Táto zložitá situácia sa vyriešila až v roku 1955, kedy bola budova bývalého baníckeho učilišťa odovzdaná odboru školstva ONV v Gelnici pre účely zriadenia osemročnej strednej školy v Smolníku. Na veľkú radosť učiteľov škola konečne získala adekvátne priestory na výchovu a vzdelávanie detí a naviac získala aj telocvičňu.

12. november 1955  - budova po BU - ŠPZ bola výmerom 20/1955 pridelená  odboru školstva rady ONV v Gelnici pre účely zriadenia osemročnej strednej školy v Smolníku.